A square current loop of edge length L = 0.27 m with I = 5.1 A is pulled from a
ID: 1281599 • Letter: A
Question
A square current loop of edge length L = 0.27 m with I = 5.1 A is pulled from a region where the magnetic field is zero into a region where the magnetic field is perpendicular to the loop with a magnitude B = 1.9 T (see figure below).
(a) What is the direction of the magnetic force on the loop?
to the right
to the left
to the top of the page
to the bottom of the page
(b) What is the magnitude of the magnetic force on the loop?
N
(c) If the loop's velocity is reversed, what is the direction of the magnetic force?
to the right, to the left, to the top of the page, to the bottom of the page
(a) What is the direction of the magnetic force on the loop? to the right to the left to the top of the page to the bottom of the page (b) What is the magnitude of the magnetic force on the loop? N (c) If the loop's velocity is reversed, what is the direction of the magnetic force? to the right, to the left, to the top of the page, to the bottom of the pageExplanation / Answer
a) using right hand rule,magnetic field is towards top of the page
c) when the loop's velocity is reversed, the direction is of the magnetic field will be towards botom of the page.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.