a net = ??m/s2 A bird is flying in an arc whose radius of curvature is 10.5 m. I
ID: 1281400 • Letter: A
Question
anet = ??m/s2
A bird is flying in an arc whose radius of curvature is 10.5 m. In the diagram below, the horizontal plane is defined by the x-z plane. It suddenly increases its speed while still flying in the same curved path. If its speed changes at the rate of 7.00 m/s2, what is the net acceleration of the bird when its speed is 3.80 m/s and it is at the location given by anet = ??m/s2 theta = 25.0½? Express your answer in vector form. Take the +x axis to be to the right and the +z axis to be vertically downExplanation / Answer
a_t = 7 m/s^2
a_r = v^2/r = (3.8*3.8)/10.5 = 1.375 m/s^2
anet = sqrt(a_t^2 + a_r^2) = 7.134 m/s^2
direction = tan^-1(at/ar ) = 78.88
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.