So I found the answer for 008 is 2.9 m/s 2 and for 009 my answer is 7.8 m/s, but
ID: 1281348 • Letter: S
Question
So I found the answer for 008 is 2.9 m/s2 and for 009 my answer is 7.8 m/s, but I can't seem to figure out how to solve question 010. How would you solve it?
A 4.7 kg object is subjected to two forces, F1 = (1.1 N) i + (-2 N) j and F2 = (4.5 N) i + (-10.5 N) j . The object is at rest at the origin at time t = 0. What is the magnitude of the object's acceleration? Answer in units of m/s2 What is the magnitude of the velocity at t = 2.7 s? Answer in units of m/s What is the magnitude of the object's position at t = 2.7 s ? Answer in units of mExplanation / Answer
apply V^2 = 2aS
s = 7.8*7.8/(2* 2.9)
s = 10.48 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.