Okay I\'m down to my last two questions for this homework, and I have no idea ho
ID: 1280754 • Letter: O
Question
Okay I'm down to my last two questions for this homework, and I have no idea how to figure them out. Any help would be greatly appreciated. Thank you!
Objects with masses m1 = 11.0 kg and m2 = 6.0 kg are connected by a light string that passes over a frictionless pulley as in the figure below. If, when the system starts from rest, m2 falls 1.00 m in 1.57 s, determine the coefficient of kinetic friction between m1 and the table.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Objects with masses m1 = 11.0 kg and m2 = 6.0 kg are connected by a light string that passes over a frictionless pulley as in the figure below. If, when the system starts from rest, m2 falls 1.00 m in 1.57 s, determine the coefficient of kinetic friction between m1 and the table. The coefficient of static friction between the m = 2.85-kg crate and the 35.0½ incline of the figure below is 0.350. What minimum force F must be applied to the crate perpendicular to the incline to prevent the crate from sliding down the incline?Explanation / Answer
Number 1)
First we need the acceleration
d = vot + .5at2
1 = 0 + .5(a)(1.57)2
a = .811 m/s2
Then the sum of forces on m2...
mg - T = ma
6(9.8) - T = 6(.811)
T = 53.9 N
For the sum of forces on m1...
T - uFn = ma
53.9 - u(11)(9.8) = 11(.811)
u = .417
Number 2)
The sum of forces on the mass...
The force applied and friction will acts up the plane. A component of the weight will act down the plane, so...
F + umgcos(angle) = mgsin(angle)
F + (.35)(2.85)(9.8)(cos 35) = (2.85)(9.8)(sin 35)
F = 8.01 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.