This figure represents the total acceleration of a particle moving clockwise in
ID: 1280637 • Letter: T
Question
This figure
represents the total acceleration of a particle moving clockwise in a circle of radius
r = 2.90 m
at a certain instant of time.
(a) For that instant, find the radial acceleration of the particle.
m/s2 (toward the center)
(b) For that instant, find the speed of the particle.
m/s
(c) For that instant, find its tangential acceleration.
m/s2 (in the direction of the motion)
Explanation / Answer
tangential acceleration = a sin 30 = 7.75 m/s2.
radial acceleration = a cos 30 = 2.390
velocity, V2/ r = 2.390
V = 2.63 m/s2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.