An object is initially at rest on a frictionless horizontal surface, is acted up
ID: 1280197 • Letter: A
Question
An object is initially at rest on a frictionless horizontal surface, is acted upon by four constant forces. F1 is 18.1 N acting due East, F2 is 37.0 N acting due North, F3 is 43.5 N acting due West, and F4 is 17.4 N acting due South. How much total work is done on the object 3.33 seconds, if it has a mass of 16.0 kg?
After the block comes to a complete stop on the second ramp, it will then begin moving back down the second ramp. What is the speed of the block when it is 8.75 m, vertically, above the ground?
Explanation / Answer
In a horizontal surface, force acting on the block to wards east is applied force, towards west is frictional force, towards north is normal force and towards south is gravitational force. since frictional force is greater than applied force, the block is in static friction. so work done by the block is zero.
acceleration of the block is
a = f - F / m
=43.5 - 17.4 / 16.0 kg
=1.631 m/s^2
v^2 = 2 (1.631 m/s^2) (8.75 m )
v = 5.34 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.