A hockey puck of mass m = 110 g is attached to a string that passes through a ho
ID: 1279894 • Letter: A
Question
A hockey puck of mass m = 110 g is attached to a string that passes through a hole in the center of a table, as shown in the figure below. The hockey puck moves in a circle of radius r = 0.50 m. Tied to the other end of the string, and hanging vertically beneath the table, is a mass M = 0.90 kg. Assuming the tabletop is perfectly smooth, what speed must the hockey puck have if the mass Mis to remain at rest?
A hockey puck of mass m = 110 g is attached to a string that passes through a hole in the center of a table, as shown in the figure below. The hockey puck moves in a circle of radius r = 0.50 m. Tied to the other end of the string, and hanging vertically beneath the table, is a mass M = 0.90 kg. Assuming the tabletop is perfectly smooth, what speed must the hockey puck have if the mass Mis to remain at rest?Explanation / Answer
mpuck = 110g = 0.11 kg
mbox = 0.9 kg
r= 0.5 m
vbox = 0 m/s
mpuckv2/r = mboxg
(0.11)v2/(0.5) = (0.9)(9.81)
v = sqrt[ (0.9)(9.81)(0.5)/(0.11) ]
v = 6.33 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.