Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Drove to school and and left electrons behind me. When i got there i had acquire

ID: 1279240 • Letter: D

Question

Drove to school and and left electrons behind me. When i got there i had acquired a net charge of 2.0C. A water tower was struck with lightning and it was not grounded and it gained 1 mol of electrons as a result. The car is parked 100m from the center of the base of the tower. The spherical tank is metal and has a radius of 10m. How many C of charge does tower have? (9.65x10^4)

A. I drive a awesome new dodge charger that weighs 3000LB. How do I find how much force is needed from the electric field to get pulled off the ground toward the Tower. (Tower used in previous question, and found electric field to be 1.43 x 10^11 N/C, Charge of tower is 9.65 x 10^4, Tower is 100m away from car with a radius of 10m)

B. What is the difference in potential energy of my car where it is parked versus at the edge of the tower? (You can neglect grav)

C. What is the acceleration of my car?

Explanation / Answer

A)

1 LB = 0.453592 Kg

==> m = 3000 LB = 3000 * 0.453592 = 1360.776 Kg

==> F = m g = 1360.776 * 9.8 = 13336 N

----------------------------------------------

B)

dU = k q1 q2/r1 - k q1 q2/r2

==> dU = 9e9*(2)*(9.65e4)/10 - 9e9*(2)*(9.65e4)/100

==> dU = 1.56 x 10^14 J

-------------------------------------------------

C)

a = F/m = q E/m = 2*(1.43e11)/1360.776 = 2.10 x 10^8 m/s2

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote