Two metal spheres, each of radius 1.0 cm, have a center-to-center separation of
ID: 1278644 • Letter: T
Question
Two metal spheres, each of radius 1.0 cm, have a center-to-center separation of 1.6 m. Sphere 1 has charge +2.50 10-8 C. Sphere 2 has charge of 4.90 10-8C. Assume that the separation is large enough for us to assume that the charge on each sphere is uniformly distributed (the spheres do not affect each other). Take V = 0 at infinity. (a) Calculate the potential at the point halfway between the centers. V (b) Calculate the potential on the surface of sphere 1. V (c) Calculate the potential on the surface of sphere 2. V
Explanation / Answer
charge on spere 1 : +2.50x10-8 C
charge on spere 2 : +4.9x10-8 C
a)
V(between) = kq1/0.8 + kq2/0.8 = 9x10^9/0.8 (2.5+4.9)x10^-8 = 832.5 V
b)
V(1) = kq1/r1 + kq2/(1.6-0.01) = 9x10^9 x10^-8 (2.5/0.01 + 4.9/(1.6-0.01) ) = 22.778x10^3 V
c)
V(2) = kq1/(1.6-0.01) + kq2/r2 = 9x10^9 x10^-8 (2.5/(1.6-0.01) + 4.9/0.01 ) = 44.241x10^3 V
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.