Squid use jet propulsion for rapid escapes. A squid pulls water into its body an
ID: 1278238 • Letter: S
Question
Squid use jet propulsion for rapid escapes. A squid pulls water into its body and then rapidly ejects the water backward to propel itself forward. A 1.5kg squid (not including water mass) can accelerate at 20 m/s2 by ejecting 0.15kg of water.
What is the magnitude of the thrust force on the squid? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
What is the magnitude of the force on the water being ejected? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
What acceleration is experienced by the water? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Explanation / Answer
What is the magnitude of the thrust force on the squid?
F=ma=1.5*20=30 N
What is the magnitude of the force on the water being ejected?
.F=ma=1.5*20=-30N,equal and opposite raction
What acceleration is experienced by the water?
-30/0.15=200 m/s^2,opposite acceleration
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.