The power rating of a resistor is the maximum power it can safely dissipate with
ID: 1278191 • Letter: T
Question
The power rating of a resistor is the maximum power it can safely dissipate without being damaged by overheating.
Part A
If the power rating of a certain 13k? resistor is 6.0W , what is the maximum current it can carry without damage?
Express your answer using two significant figures.
Part B
What is the greatest allowable potential difference across the terminals of the resistor in part A?
Express your answer using two significant figures.
Part C
If a 9.6k? resistor is to be connected across a 120V potential difference, what power rating is required for that resistor?
Express your answer using two significant figures.
Imax = AExplanation / Answer
a) P = I^2 R
I = sqrt(P/R) = sqrt(6/13.0E3)=0.022 A
b) V = I R = 0.022*13.0E3= 286 V
c) P = V^2/R = 120^2/9.6E3= 1.5W
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.