Two loudspeakers emit sound waves along the x-axis. The sound has maximum intens
ID: 1278066 • Letter: T
Question
Two loudspeakers emit sound waves along the x-axis. The sound has maximum intensity when the speakers are 120cm apart. The sound intensity decreases as the distance between the speakers is increased, reaching zero at a separation of 140cm .
A) What is the wavelength of the sound?
B) If the distance between the speakers continues to increase, at what separation will the sound intensity again be a maximum?
.... I have tried the answers for A) .40 m, 40 cm , 120 cm all wrong! What am I messing up on? I tried using other examples but the seperations were ~20cm not 120cm. can someone help please!
Explanation / Answer
a) delta x1 = 120 cm, delta x2 = 140 cm
delta x2 - delta x1 = lambda / 2
lambda = 2( delta x2 - delta x1)
= 2 ( 140 cm- 120cm)
= 40 cm
---------------------------------------------
b) The separation between the speakers
= 120 cm+ 40 cm
= 160 cm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.