A girl of mass m = 54 kg is pulling a sled up a slippery slope. The coefficient
ID: 1277147 • Letter: A
Question
A girl of mass m = 54 kg is pulling a sled up a slippery slope. The coefficient of friction between the boots of the girl and the slope is u_s = 0.157 kg. the friction between the sled and the slope is negligible. The girl can pull the sled up the slope with a less than or equal to a_max = 0.030 m/s^2 before she begins to slip. Assume the the rope connecting the rope to the sled is kept parallel. The angle of the slope is 7 degrees. If the sled is being pulled up the slope with a=a_max, what is the mass of the sled?
Explanation / Answer
Given data
Mass of the girl is, mg = 54 kg
Let the mass of the sled be m, and the tension in the rope be T
The coefficient of friction between the girl's boots
and the slope is
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.