4.7 cm long insect is perpendicular to the optical axis of a thin lens; the bug
ID: 1276034 • Letter: 4
Question
4.7 cm long insect is perpendicular to the optical axis of a thin lens; the bug is 6.4 cm away from the lens. The lens forms an inverted image of the insect which is 0.8 cm long on a screen behind the lens. (Use three significant figures.)
a. How far behind the lens is the screen? ______________cm
b. What is the lens' focal length (pay attention to sign)?__________________ cm
c. If the insect were instead only 0.22 cm from the lens, what would the image distance be (pay attention to sign)? _________________cm
d. Could the new image be projected on a screen?
yes OR no OR possibly
Explanation / Answer
hi/ho = 0.8/4.7 = 0.17 = s'/s
a) s' = 0.17*s = 1.088 cm
b) 1/s + 1/s' = 1/f
1/6.4 + 1/1.088 = 1/f
f = +0.93 cm cm
c) 1/s + 1/s' = 1/f
1/0.22 + 1/s' = 1/0.93
s' = -0.288 cm
d) s' = negative it is a virtual image
so image cannot be projected.............NO
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.