One of the harmonic frequencies of tube A with two open ends is 345 Hz. The next
ID: 1275229 • Letter: O
Question
One of the harmonic frequencies of tube A with two open ends is 345 Hz. The next-highest harmonic frequency is 414 Hz.(a) What harmonic frequency is next highest after the harmonic frequency 414 Hz? (b) What is the number of this next-highest harmonic?
One of the harmonic frequencies of tube B with only one open end is 2085 Hz. The next-highest harmonic frequency is 2363 Hz. (c) What harmonic frequency is next highest after the harmonic frequency 1529 Hz? (d) What is the number of this next-highest harmonic?
Explanation / Answer
Fundmental frequency
f1=fn+1-fn =414-345
f1=(V/2L)=69
Next highest harmonic frequency
f==69+414 =483 Hz
b)
n=483/69 =7
c)
f=fn+1-f1 =2363-2085
f=(V/2L) =278 Hz
Next highest harmonic frequency of 1529 Hz
f=1529+278
f=1807 hz
d)
n=1807/139 =13
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.