A newly discovered planet is in a circular orbit around a distant star with an o
ID: 1275200 • Letter: A
Question
A newly discovered planet is in a circular orbit around a distant star with an orbital period of 375 Earth days. The planet also rotates on its axis, making one full rotation every 2.50 Earth days. The radius of the planet isrp = 2.50 X 10^6 m and the radius of the planet's orbit about the star is rs = 8.00 x 10^11 m. Determine the ratio of the radial acceleration, due to the rotation of the planet, of an object at the equator of the planet (acp) to the radial acceleration of the planet in its orbit about the star (acs). acp/acs=
Explanation / Answer
angular rotation velocity of planet=w=2pi/(2.5*24*3600)=2.91*10^-5rad/s
velocity of planet in orbit about star=v=2pi*rs/T=2pi*8*10^11/(375*24*3600)=155140m/s
Ratio=acp/acs=w^2*rp/(v^2/rs)=(2.91*10^-5)^2*2.5*10^6/(155140^2/(8*10^11))=0.070
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.