The displacement of a 1kg object as a function of time t in the x-y plane is giv
ID: 1274922 • Letter: T
Question
The displacement of a 1kg object as a function of time t in the x-y plane is given by x=20t+30t^2 and y=25-30t, where x and y are in units of meters and t is in seconds.A. The force acting on the object is
B. The magnitude and direction of the velocity of the object from the positive x axis at the end of 1 second would be
The displacement of a 1kg object as a function of time t in the x-y plane is given by x=20t+30t^2 and y=25-30t, where x and y are in units of meters and t is in seconds.
A. The force acting on the object is
B. The magnitude and direction of the velocity of the object from the positive x axis at the end of 1 second would be
A. The force acting on the object is
B. The magnitude and direction of the velocity of the object from the positive x axis at the end of 1 second would be
Explanation / Answer
A. vx= dx/dt = 20 + 60t => vx(1) = 80 m/s
vy = dy/dt = -30 = > vy(1) = -30 m/s
a =dvx/dt = 60 m/s2
ay =dvy/dt = 0
F = ma = 60 N
b) magnitude = sqrt(vx ^2 + vy^2) = 85.44 m/s
direction = tan-1(vy/vx) = - 20.56 defrees below x-axis
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.