An attacker at the base of a castle wall 3.75 m high throws a rock straight up w
ID: 1274785 • Letter: A
Question
An attacker at the base of a castle wall 3.75 m high throws a rock straight up with speed 8.50 m/s from a height of 1.60 m above the ground.
(a) what is the rock speed at the top? ?
m/s
(b) Find the change in speed of a rock thrown straight down from the top of the wall at an initial speed of 8.50 m/s and moving between the same two points.
?m/s
(c) Does the change in speed of the downward-moving rock agree with the magnitude of the speed change of the rock moving upward between the same elevations? Explain physically why it does or does not agree.
Explanation / Answer
b)
Vf2=Vi2+2a(Yf-Yi)
Vf2 =8.52+2*(-9.8)*(3.75-1.6)
Vf2=30.11
Vf=5.5 m/s
c)
Vf2=Vi2+2a(Yf-Yi)
Vf2 =8.52+2*(-9.8)*(1.6-3.75)
Vf2=114.39
Vf=-10.7 m/s
Minus sign indicate motion is downward
change in speed
dV=10.7-8.5
dV=2.2 m/s
d)
Change in speed
dV=5.5-8.5 =-3 m/s
so does not agree with C
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.