A car starting at x = 52 m accelerates from rest at a constant rate of 8 m/s 2 .
ID: 1274425 • Letter: A
Question
A car starting at x = 52 m accelerates from rest at a constant rate of 8 m/s2.
1)
(a) How fast is it going after 10 s?
m/s
You currently have 0 submissions for this question. Only 10 submission are allowed.
You can make 10 more submissions for this question.
2)
(b) How far has it gone (from x = 0) after 10 s?
m
You currently have 0 submissions for this question. Only 10 submission are allowed.
You can make 10 more submissions for this question.
3)
(c) What is its average velocity for the interval 0 < t < 10 s?
m/s
You currently have 0 submissions for this question. Only 10 submission are allowed.
You can make 10 more submissions for this question.
Explanation / Answer
1) v = u + a*t
= 0 + 8*10
= 80 m/s
2) x = 52 + u*t + 0.5*a*t^2
= 52 + 0 + 0.5*10*8^2
= 372 m
3) u = 0, v = 80 m/s
a_avg = (u+v)/2
= (0+80)/2
= 40 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.