Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Explain answers A 200 mu capacitor is charged to 200 V. Its stored energy is: 40

ID: 1272247 • Letter: E

Question

Explain answers A 200 mu capacitor is charged to 200 V. Its stored energy is: 4000 J 4 J 0.4 J 2000 J 0.1 J A charged capacitor stores 10 C at 40 V. Its stored energy is: 200 J 4 J 0.2 J 2.5 J 400 J When the distance between charged parallel plates of a capacitor it d, the potential difference is V. If the distance is decreased to d/2, how will the potential difference change, if at all? (For constant Q) (Explain you answer to receive credit) The new potential difference would be one-fourth of the previous value. The new potential difference would be one-half of the previous value. The new potential difference would be the same as the previous value. The new potential difference would be twice the previous value. The new potential difference would be four times the previous value.

Explanation / Answer


17) U = 0.5*C*V^2 = 0.5*200*10^-6*200^2 = 4 J...

18) U = 0.5*Q*V =0.5*10*40 = 200 J....

19) B) the new potential difference would be half of previous value

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote