For a class demonstration, your physics instructor pours 1.13 kg of steam at 100
ID: 1272040 • Letter: F
Question
For a class demonstration, your physics instructor pours 1.13 kg of steam at 100.0°C over 5.45 kg of ice at 0.0°C and allows the system to reach equilibrium. He is then going to measure the temperature of the system. While the system reaches equilibrium, you are given the latent heats of ice and steam and the specific heat of water: Lice = 3.33·105 J/kg, Lsteam = 2.26·106 J/kg, cwater = 4186 J/(kg °C). You are asked to calculate the final equilibrium temperature (in °C) of the system. What value do you find?
PLEASE HELP ME, I NEED ANSWER, FORMULATION AND UNIT
PLEASE I HAVE ONE SHOT, I NEED RIGHT ANSWER
Explanation / Answer
so Q ice + Q steam = 0
3.33E5*5.45 + 4186*5.45*(T-0) - 1.13*2.26E6 + 4186*1.13*(T-100)=0
T=44 C
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.