Electronic flash unit cameras contain a capacitor for storing the energy used to
ID: 1272019 • Letter: E
Question
Electronic flash unit cameras contain a capacitor for storing the energy used to produce the flash. In one such unit the flash lasts for 1/675 s with an average light power output of 2.7105 W. (a) If the conversion of electrical energy to light is 95% efficient (the rest of the energy goes to thermal energy) how much energy must be stored in the capacitor for one flash? (b) The capacitor has a potential difference between its plates of 125V when the stored energy equals the value calculated in part (a). What is the capacitance?
Explanation / Answer
a) E used = Estored*e
Estored = P T/e = 2.7E5*(1/675)/0.95= 421 J
b) E = 1/2 C V^2
421 = 0.5*C*125^2
C=0.0539 F
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.