1.This problem deals with a cheetah dragging its kill up a small hill at constan
ID: 1271692 • Letter: 1
Question
1.This problem deals with a cheetah dragging its kill up a small hill at constant speed. System = cheetah, ex-gazelle, air (CGA), hill, and earth. Reference position for height: zref = TOP OF HILL!!! Friction = yes
If the cheetah used 2,000J in chemical energy to drag its kills up the hill, and 20% was lost to warming up the hill and ex-gazelle, what was the height of the hill? Mass of cheetah and dinner = 60kg. g=10N/kg.
2. http://tinypic.com/view.php?pic=av2cno&s=8#.U91FiVZycpE <<graphs
This problem deals with a cheetah dragging its kill up a small hill at constant speed. System = cheetah, ex-gazelle, air (CGA), hill, and earth. Reference position for height: zref = TOP OF HILL!!! Friction = yes
Which of the following energy graphs best describes the energy transitions?
Explanation / Answer
Of the 2000J energy, 20% was transferred into heat energy. So the rest 80% was converted into potential energy.
change in potential energy = mgh = 2000*0.8 = 1600 J
60*10*h = 1600
i.e h = 2.66 m
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.