Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A magnetic field points perpendicularly into a 5.00cm times 12.0 cm rectangular

ID: 1270668 • Letter: A

Question

A magnetic field points perpendicularly into a 5.00cm times 12.0 cm rectangular coil with an inherent resistance of R = 0.25 Ohm. At a certain instant, there is a 16.0 A induced current in the coil. What magnitude of emf is being induced in the coil? At what rate is the magnetic field changing, in tesla per second? Two infinitely long wires, A and B, run parallel and are 4.0 cm apart. The currents are both measured to be 95 Amperes in the same direction. Determine the force per unit length on wire B due to the magnetic field produced by wire A Determine the force per unit length on wire A due to the magnetic field produced by wire B (you may use a separate law to derive this if you wish) A magnetic field B = 0.012 T points into the page as shown. In the exact same region, an electric field E = 45.0 V/m points directly up. If a proton enters the region from the left with a velocity v = 300 m/s directly right, determine the acceleration of the proton the instant it enters the system of fields.

Explanation / Answer

Number 8a)

EMF = IR

EMF = 16(.25)

EMF = 4 V

b)

EMF = BA/t

4 = (B/t)(.05)(.12)

B/t = 667 T/s

Number 9a)

F/L = uII/2pir

F/L = (4pi X 10-7)(95)(95)/(2pi)(.04)

F/L = .0451 N/m

b)

Same as part A, it does not change

Thus...F/L = .0451 N/m

Number 10)

The magnetic force is upward at F = qvB

F = (1.6 X 10-19)(300)(.012) = 5.76 X 10-19 N

The Electric Force is also upward

F = qE to the

F = (1.6 X 10-19)(45) = 7.2 X 10-18 N

The net foce = 7.2 X 10-18 N + 5.76 X 10-19 N = 7.776 X 10-18 N

Finally F = ma

7.776 X 10-18 = 1.67 X 10-27(a)

a = 4.66 X 109 m/s2

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote