Simple Harmonic Motion Show work for full credit You put a 42.7 gram mass on a s
ID: 1269603 • Letter: S
Question
Simple Harmonic Motion
Show work for full credit
You put a 42.7 gram mass on a spring, set it in motion with a small amplitude, and count 3 cycles. Those 3 cycles took 3.25 seconds. What is kSHM? Use Hooke's Law for this (F = - k s ): Where F is the spring's restoring force; k is the spring constant; and s is the stretch. The negative sign means the spring's restoring force is opposite the stretch direction. You have a plot from weight [N] versus stretch [m]. The data forms a linear trend y = 3.516*x + 1.7. How much will the spring stretch if 42.7 grams is hung on the spring? Answer in centimeters with three significant figures or N/A if not enough information is given to answer. When you calculate your answer, don't use the negative sign in the Hooke's Law formula. Just know that the negative sign simply denotes the force direction is opposite the stretch (or compression).Explanation / Answer
Number 7)
Apply T = 2pi sqrt(m/k)
3.25/3 = 2pi sqrt(.0427/k)
k = 1.44
Number 8)
F = kx
(.0427)(9.8) = 3.516x
x = .119 m
That is 11.9 cm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.