4) The figure below shows two points in an E-field: Point 1 is at (X1,Y1) = (3,4
ID: 1269351 • Letter: 4
Question
4) The figure below shows two points in an E-field:
Point 1 is at (X1,Y1) = (3,4) in meters, and
Point 2 is at (X2,Y2) = (12,9) in meters.
The Electric Field is constant, with a magnitude of 65 V/m, and is directed parallel to the +X-axis. The potential at point 1 is 1100 V.
(P1)Calculate the potential at point 2.
The coordinates of the points are P1 = (3,4) aNd P2 = (12,9)
The electric field is E = 65 V/m along positive X axis
The potential at P1 is V1 = 1100 V
The electric field can be written as the negative gradient of the potential
P2) If an electron starts from rest at the point (12,0), what is its speed when it reaches (3,0)?
Explanation / Answer
The coordinates of the points are P1 = (3,4) amd P2 = (12,9)
The electric field is E = 65V/m along positive X axis
The potential at P1 is V1 = 1100 V
1)
The electric field can be written as the neagative gradient of the potential
Therefore
E = -?V/?x
?V = -E?x
?V = -(1100 V)(12-3)
?V = -9900 V
Therefore the potential at P2 is
V2 = ?V+V1
V2 = -11000 V
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.