A visible light camera is placed with the objective pointing straight up while b
ID: 1269047 • Letter: A
Question
A visible light camera is placed with the objective pointing straight up while below the surface of a still pond on which a 1.90 times 10-3 mm thickness of oil (n = 1.23) is floating. What is in nm the lowest wavelength visible light that will be enhanced when sun shines straight overhead? Use the range given by Wikipedia for the visible light spectrum (390 to 700 nm) How many visible light wavelengths are enhanced in this case? What is in nm the highest wavelength visible light that will be enhanced when sun shines straight overhead?Explanation / Answer
Part A)
Apply 2nt = (m + .5)wavelength
We have to try m values from 0, 1, 2, 3, ... to find them all. Here is what we get...
2(1.23)(1.9 X 10-6) = (7.5)(wavelength)
wavelength = 623 nm
At m = 8, wavelength = 550 nm
At m = 9 wavelemgth = 492 nm
At m = 10 wavelength = 445 nm
At m = 11 wavelength = 406 nm
Beyond that we are outside the visible range
Thus the smallest wavelength = 406 nm
Part B)
The number of wavelengths = 5
Part C)
The highest one is the 623 nm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.