Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

As a safety engineer, you must evaluate the practice of storing flammable conduc

ID: 1268936 • Letter: A

Question

As a safety engineer, you must evaluate the practice of storing flammable conducting liquids in nonconducting containers. The company supplying a certain liquid has been using a squat, cylindrical plastic container of radius r = 0.26 m and filling it to height h = 10.9 cm, which is not the container's full interior height (see the figure). Your investigation reveals that during handling at the company, the exterior surface of the container commonly acquires a negative charge density of magnitude 2.0 pC/m2 (approximately uniform). Because the liquid is a conducting material, the charge on the container induces charge separation within the liquid, (a) How much negative charge is induced in the center of the liquid's bulk? (b) Assume the capacitance of the central portion of the liquid relative to ground is 40 pF. What is the potential energy associated with the negative charge in that effective capacitor? (c) If a spark occurs between the ground and the central portion of the liquid (through the venting port), the potential energy can be fed into the spark. The minimum spark energy needed to ignite the liquid is 10 mJ. In this situation, can a spark ignite the liquid?

Explanation / Answer

A =   2 pi r h + p r2

= 2 pi ( 0.26 m ) ( 10.9 *10-2 m ) + pi ( 0.26 m )2

= 0.39 m2

-------------------------------

Q = s A

= 2.0 muC/m2 * 0.390 m2

= 0.78 muC

--------------------------------

Potential Energy U = q2 / 2 C

= ( 0.78 muC)2 / 2 * 40 p F

= 7.6 *10-3 J = 7.6 mJ

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote