A triathlete on the swimming leg of a triathlon is 150.0 m from the shore ( a ).
ID: 1267973 • Letter: A
Question
A triathlete on the swimming leg of a triathlon is 150.0 m from the shore (a). The triathlete's bike is 100.0 m from the shore on the land (b). The component of her distance from the bicycle along the shore line, ( x + y in the diagram), is 195.5 m.
A) If the triathlete's running speed is 7.85 m/s and swimming speed is 1.334 m/s, calculate the value of x so that the triathlete reaches her bike in the least amount of time
B) Calculate the minimum time required to reach the bicycle.
PLEASE PROVIDE STEP BY STEP EXPLANATIONS =)
Explanation / Answer
so time = time water + time land
time water = sqrt(150^2 + x^2)/1.334
x + y = 195.5 so y = (195.5-x)
time land = sqrt( 100^2 + y^2)/7.85
time land = sqrt( 100^2 + (195.5-x)^2)/7.85
so
t = sqrt(150^2 + x^2)/1.334+sqrt( 100^2 + (195.5-x)^2)/7.85
dt/dx = 0.5*(150^2 + x^2)^(-1/2)*(2*x)/1.334 + 0.5*(100^2+(195.5-x)^2)^(-1/2)*(2*(195.5-x)*-1)/7.85 = 0
solve for x
x=22.32 m
b)
plug in to find t
t=139.2 s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.