Tom has built a large slingshot, but it is not working quite right. He thinks he
ID: 1267238 • Letter: T
Question
Tom has built a large slingshot, but it is not working quite right. He thinks he can model the slingshot like an ideal spring, with a spring constant of 35.0 N/m. When he pulls the slingshot back 0.235 m from a nonstretched position, it just doesn't launch its payload as far as he wants. His physics professor "helps" by telling him to aim for an elastic potential energy of 17.0 Joules. Tom decides he just needs elastic bands with a higher spring constant. By what factor does Tom need to increase the spring constant to hit his potential energy goal? During a followup conversation, Tom's physics professor suggests that he should leave the slingshot alone and try pulling the slingshot back further without changing the spring constant. How many times further than before must Tom pull the slingshot back to hit the potential energy goal with the original spring constant?Explanation / Answer
Part A
Current potential energy = 0.5 * k * x2 = 0.5 * 35 * 0.235 * 0.235 = 0.966 J
He needs = 17 J
Let new spring constant be a
0.5 * a * 0.235 * 0.235 = 17
a = 615.66 N/m
Therefore, he needs to increase the spring constant by a factor of = 615.66 / 35 = 17.5
Part B
let new elongation be b
0.5 * 35 * b2 = 17
b = 0.98 m
Therefore, he sholud pull further by 0.98 / 0.235 times or 4.19 times
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.