You reach out the second story window, which is 5 m above the sidewalk, and thro
ID: 1267051 • Letter: Y
Question
You reach out the second story window, which is 5 m above the sidewalk, and throw a 0.3 kg ball straight upward with 6 J of kinetic energy.
(a) What is the ball's gravitational potential energy when it is released?
__________J
(b) What is the ball's gravitational potential energy just before hitting the sidewalk?
__________J
(c) What is the ball's kinetic energy just before hitting the sidewalk?
_________J
(d) How would the answer to part c change if the ball had initially been thrown straight down with 6 J of kinetic energy? stay the same
decrease
increase
Explanation / Answer
a) GPE = m*g*h = 0.3*9.8*5 = 14.7 J
b) GPE = m*g*h = m*g*0 = 0 J
c) KEf = GPE(a) + KEi = 14.7 + 6 = 20.7 J
d) No change. Coming down, the ball will have the same velocity (with the sign reversed) as it had when thrown up.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.