A tennis player swings her 1100 g racket with a speed of 11 m/s. She hits a 60 g
ID: 1266823 • Letter: A
Question
A tennis player swings her 1100 g racket with a speed of 11 m/s. She hits a 60 g tennis ball that was approaching her at 20 m/s. The ball rebounds at 38 m/s a. How fast is her racket moving immediately after the impact (in m/s)? You can ignore the interaction of the racket with her hand for the brief duration of the collision. b. If the tennis ball and racket are in contact for 11 ms, what is the average force that the racket exerts on the ball? N (*note How does this compare to the gravitational force on the ball?)
Explanation / Answer
conserving momentum:
1100*11-1100*v=60*(20+38)
v=7.83 m/s
F=dp/dt
dp=3480
dt=11ms
=> F=3480/11ms=316kN
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.