The string in a yo-yo is wound around an axle of radius 0.520 cm. The yo-yo has
ID: 1266695 • Letter: T
Question
The string in a yo-yo is wound around an axle of radius 0.520 cm. The yo-yo has both rotational and translational motion, like a rolling object, and has mass 0.366 kg and outer radius 1.99 cm. Starting from rest, it rotates and falls a distance of 1.36 m (the length of the string). Assume for simplicity that the yo-yo is a uniform circular disk and that the string is thin compared to the radius of the axle.
(a) What is the speed of the yo-yo when it reaches the distance of 1.36 m?
(b) How long does it take to fall? [Hint: The translational and rotational kinetic energies are related, but the yo-yo is not rolling on its outer radius.]
Explanation / Answer
Height energy lost = Kinetic energy gained
KE gained = translational KE + Rotational KE
KE = 0.5 . 0.366 . V^2 + 0.5 . (0.5 . 0.366 . 0.0199^2) . (V/ 0.00520)^2
KE = 0.183 .V^2 + 1.34 .V^2 =1.523 . V^2 J
?GPE = m . g . ?h = 0.366 . 9.8 . 1.36 = 4.87 J
4.87 = 1.523 V^2
V = 1.788 m/s
2) Time taken = distance fallen / average velocity
T = 1.36 / 0.894 = 1.521 s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.