Two large conducting parallel plates A and B are separated by 2.4 m. A uniform f
ID: 1266250 • Letter: T
Question
Two large conducting parallel plates A and B are separated by 2.4 m. A uniform field of 1500 V/m, in the positive x-direction, is produced by charges on the plates. The center plane at x = 0.00 m is an equipotential surface on which V = 0. An electron is projected from x = 0.00 m, with an initial velocity of 1.0
Two large conducting parallel plates A and B are separated by 2.4 m. A uniform field of 1500 V/m, in the positive x-direction, is produced by charges on the plates. The center plane at x = 0.00 m is an equipotential surface on which V = 0. An electron is projected from x = 0.00 m, with an initial velocity of 1.0 A? 10^7 m/s perpendicular to the plates in the positive x-direction, as shown in the figure. What is the kinetic energy of the electron as it reaches plate A? (e = 1.60 A? 10^-19 C, m el = 9.11 x 10^-31 kg) I know you use conservation of energyExplanation / Answer
Here ,
Electric potential , V = E*d
V = 1500 * 1.2
V = 1800 V
Now , Using energy conservation
Final kinetic energy = 0.5 * 9.11 *10^-31 *(1 *10^7)^2 + e * 1800
Final kinetic energy = 3.34 *10^-16 J
the kinetic energy of electron at point A is 3.34 *10^-16 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.