Two parallel conductors carry current in opposite directions. One conductor carr
ID: 1265563 • Letter: T
Question
Two parallel conductors carry current in opposite directions. One conductor carries a current of 10.0-A. Point A is at the midpoint between the wires, and point C is at a distance d/4 below the wire carrying the 10.0-A current. If d=36.4cm and I is adjusted so that the magnetic field is zero at C, find
(a) The value of the current I. What should do first?
A
(b) The magnetic field at point A.
T
Explanation / Answer
here , magnetic field due to a long wire is given as
B = u0*I/(2*pi*d)
Now, here ,
FOr the field at C is zero
B = u0*10/(2*pi*d/4) - u0*I/(2*pi*(d+d/4))
4*10/d - I/1.25d = 0
I = 50 A
the current I is 50 A
b)
Now, at the point A
B = B1 + B2
B = u0*(50 + 10)/(2*pi*d/2)
B = 4*pi*10^-7 * 60 /(pi*0.364)
B = 6.59 *10^-6 T
the magnetic field at point A is 6.59 *10^-6 T
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.