a coaxial cable consists of an inner wire radius 2mm and an outer metal cylinder
ID: 1265468 • Letter: A
Question
a coaxial cable consists of an inner wire radius 2mm and an outer metal cylinder of inner radius 5mm and outer radius 9mm. the inner wire has a current of 7A and out of hte page and the outer cylinder has a current of 10A into the page.
8) A coaxial cable consists of an inner wire radius 2mm and an outer metal cylinder of inner radius 5mm and outer radius of 9mm. The Inner wire has a current of 7 A out of the page and the outer cylinder has a current of 10 A into the page. a) What is the magnetic field magnitude and direction at a distance of 2.3mm from the center? b) What is the magnetic field magnitude and direction at a distance of 7mm from the center? c) 10mm from the center?Explanation / Answer
At 2.3 mm from the center, it encloses the whole inner wire. thus, by Ampere's law and symmetry,
B = uo Ienc / (2 pi r)
= 6.09*10^-4 T, counterclockwise [ANSWER, PART A]
********************
At 7 mm from the center, it encloses also some of the oiter wire. Thus, by some geometry,
Ienc = 7 A - 4.2857 A = 2.714 A, out of the page.
Thus,
B = 7.75*10^-5 T, counterclockwise [ANSWER, PART B]
**********************
10 m from the center, you enclose both wires,
Ienc = 3 A, into the page. Thus,
B = 6.00*10^-5, clockwise [ANSWER, PART C]
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.