A ball of mass 1.25 kg is attached by a 1.4 meter long massless rope to the top
ID: 1265428 • Letter: A
Question
A ball of mass 1.25 kg is attached by a 1.4 meter long massless rope to the top of a vertical pole. The ball swings in a horizontal circle at a constant rate of ? rad/s with the rope making an angle of 29
A ball of mass 1.25 kg is attached by a 1.4 meter long massless rope to the top of a vertical pole. The ball swings in a horizontal circle at a constant rate of ? rad/s with the rope making an angle of 29 degree with the vertical. What is the rotational kinetic energy of the ball? (include units with answer)Explanation / Answer
The sum of forces along y is
Tcos29 - mg = 0
Thus,
T = mg/cos29
T = 14.01 N
Thus, the sum of forces along x is the centripetal force,
m w^2 r = Tsin29
m w^2 r = 6.79 N
Multiplying both sides by r/2, we match the expression for KE = m w^2 r^2 /2,
KE = m w^2 r^2 / 2 = 6.79 N * (r/2)
As r = 1.4 m * sin 29 = 0.6787 m,
KE = 2.30 J [ANSWER]
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.