Two blocks are free to slide along the frictionless wooden track shown below. Th
ID: 1265303 • Letter: T
Question
Two blocks are free to slide along the frictionless wooden track shown below. The block of mass m1 = 4.99 kg is released from the position shown, at height h = 5.00 m above the flat part of the track. Protruding from its front end is the north pole of a strong magnet, which repels the north pole of an identical magnet embedded in the back end of the block of mass m2 = 10.1 kg, initially at rest. The two blocks never touch. Calculate the maximum height to which m1 rises after the elastic collision.Explanation / Answer
P1 before collision = m1*?(2gh) = 49.398 kg?m/s
Velocity of CM = Vc = (P1+P2)/?M = 49.398/(4.99+10.1) = 3.2735 m/s
Velocity at which m1 approaches the CM = u1 = V1/(1+m1/m2) = (?(2gh))/(1+m1/m2) = ?(2gh)/(1+4.99/10.1) = 6.625 m/s. This will also be the speed it retreats from the CM after the collision, so V1' = u1 - Vc = 3.352 m/s (left).
H = V1'
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.