A puck of mass m = 165 grams is attached to a cord passing through a small hole
ID: 1264730 • Letter: A
Question
A puck of mass m = 165 grams is attached to a cord passing through a small hole in a frictionless, horizontal surface. The puck is initially orbiting with speed vi = 7.19 m/s in a circle of initial radius R? = 83.1 cm. The cord is then slowly pulled from below decreasing the radius of the circle to final radius Rf = 36.6 cm.
Find the work (in J) required to move the mass from the initial to the final radius.
A puck of mass m = 165 grams is attached to a cord passing through a small hole in a frictionless, horizontal surface. The puck is initially orbiting with speed vi = 7.19 m/s in a circle of initial radius R? = 83.1 cm. The cord is then slowly pulled from below decreasing the radius of the circle to final radius Rf = 36.6 cm. Find the work (in J) required to move the mass from the initial to the final radius.Explanation / Answer
initially, Ek =
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.