The circuit shown in the figure below is used to make a magnetic balance to weig
ID: 1264668 • Letter: T
Question
The circuit shown in the figure below is used to make a magnetic balance to weigh objects. The mass m to be measured is hung from the center of the bar, that is in the uniform magnetic field of 1.24 T, directed into the plane of the figure. The battery voltage can be adjusted to vary the current in the circuit. The horizontal bar is 53.9 cm long and is made of extremely light-weight material. It is connected to the battery by thin vertical wires that can support no appreciable tension; all the weight of the suspended mass m is supported by the magnetic force on the bar. A resistor with R = 5.00 ? is in series with the bar; the resistance of the rest of the circuit is much less than this.
(a) Which point, a or b, should be the positive terminal of the battery?
a or b ??
(b) If the maximum terminal voltage of the battery is 175 V, what is the greatest mass m that this instrument can measure?
------? kg
Explanation / Answer
from right hand rule if force on bar is to be acted on upward direction the current should flow from left to right
so "a" should be the positive terminal of the battery
force = ILB
by ohm's law
V = IR
175 = I * 5
I = 35 A
force = 35 * 1.24 * 0.539
m * g = 23.3926
m = 2.387 kg
the greatest mass m that this instrument can measure = 2.387 kg
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.