Figure (a) shows the basic structure of a camera. A lens can be moved forward or
ID: 1264616 • Letter: F
Question
Figure (a) shows the basic structure of a camera. A lens can be moved forward or back to produce an image on film at the back of the camera. For a certain camera, with the distance i between the lens and the film set at f = 5.8 cm, parallel light rays from a very distant object 0 converge to a point image on the film, as shown. The object is now brought closer, to a distance of p = 237 cm, and the lens-film distance is adjusted so that an inverted real image forms on the film (Figure (b)). (a) What is the lens-film distance i now (in cm)? (b) By how much (in cm) was distance i changed?Explanation / Answer
We know that
1/f = 1/p + 1/i
1/i = 1/f-1/p
1/i = (1/0.058) - (1/1.05)
1/i =16.28
i =6.14cm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.