A circuit consists of a 215-? resistor and a 0.200-H inductor. These two element
ID: 1264596 • Letter: A
Question
A circuit consists of a 215-? resistor and a 0.200-H inductor. These two elements are connected in series across a generator that has a frequency of 150 Hz and a voltage of 255 V. (a) What is the current in the circuit?A
(b) Determine the phase angle between the current and the voltage of the generator.
A circuit consists of a 215-? resistor and a 0.200-H inductor. These two elements are connected in series across a generator that has a frequency of 150 Hz and a voltage of 255 V. (a) What is the current in the circuit?
A
(b) Determine the phase angle between the current and the voltage of the generator.
(a) What is the current in the circuit?
A
(b) Determine the phase angle between the current and the voltage of the generator.
Explanation / Answer
The resistor R = 215 ?
the inductor L = 0.2 H
the frequency f = 150 Hz
the maximum voltage V = 255 V
(a) The impedance in the circuit
XL = 2*pi*f*L = 188.5 ohms
Z = ? R^2 +XL^2
= ? (215)^2 + (2?f L)^2
= ? [ (46225) + 35530.57
= 285.93 ?
therefore the current I = V/Z = 255 / 285.93
= 0.892 A
(b) The phase angle
? = tan^-1( XL/R) = tan^-1(188.5/215) = 41.24 deg
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.