A zoo aquarium has transparent walls, so that spectators on both sides of it can
ID: 1264530 • Letter: A
Question
A zoo aquarium has transparent walls, so that spectators on both sides of it can watch the fish. The aquarium is 5.50 m across, and the spectators on both sides of it are standing 1.20 m from the wall. How far away do spectators on one side of the aquarium appear to those on the other side? (Ignore any refrac- tion in the walls of the aquarium.)
I know I am supposed to use to equation na / So + Nb / Si = 0. However, when I do that I get the wrong answer. Am I supposed to use the refractive index of water as Na and the refractive index of air as Nb? Why would I do that if the image travels through the air and then the water?
Explanation / Answer
here ,
the L be the total distance appearing between the spectators
L = 2 * 1.2 + 5.5*na/nw
L = 2.4 + 5.5/1.33
L = 6.34 m
spectators on one side of the aquarium appear6.34 m away to those on the other side
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.