A factory worker pushes a 30.0kg crate a distance of 4.7m along a level floor at
ID: 1264256 • Letter: A
Question
A factory worker pushes a 30.0kg crate a distance of 4.7m along a level floor at constant velocity by pushing downward at an angle of 30? below the horizontal. The coefficient of kinetic friction between the crate and floor is 0.26.
A: What magnitude of force must the worker apply to move the crate at constant velocity?
B:How much work is done on the crate by this force when the crate is pushed a distance of 4.7m ?
C: How much work is done on the crate by friction during this displacement?
D: How much work is done by the normal force?
E: How much work is done by gravity?
F: What is the total work done on the crate?
Explanation / Answer
On box in Vertical direction,
Fnet = N - mg - Fsin30 = 0
N = mg + Fsin30
In horizontal,
Fnet = Fcos30 - f = 0
friction force f = u.N = 0.26 ( mg + Fsin30 )
putting this value in above equation,
Fcos30 = 0.26 ( mg + Fsin30 )
F (cos30 - 0.26sin30) = 0.26mg
F = 103.96 N ..........Ans(A)
B) Wok done = F.d = Fdcos30 = 103.96 x 4.7 x cos30 = 423.17 J
C) Friction force = f = Fcos30 = 90.03 N
Work done = f.d = fdcos180 = 90.03 x 4.7 x cos180 = -423.17 J
D) Work done by normal W = N.d = Ndcos90 = 0
E) Work done by gravity = mg. d = mgdcos90 = 0
F) total work done = sum of work by all forces
= 423.17 + (-423.17) + 0 + 0 = 0 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.