A rectangular loop with a length of 0.600 m, width of 0.400 m, and consisting of
ID: 1264205 • Letter: A
Question
A rectangular loop with a length of 0.600 m, width of 0.400 m, and consisting of 129 tightly-wrapped turns is hinged along the y-axis and placed in a uniform magnetic field such that the plane of the loop makes an angle of 35.0
A rectangular loop with a length of 0.600 m, width of 0.400 m, and consisting of 129 tightly-wrapped turns is hinged along the y-axis and placed in a uniform magnetic field such that the plane of the loop makes an angle of 35.0 A degree with the x-axis (see figure below). The magnetic field has a magnitude of 0.822 T and points in the positive x direction, and the current in the coil is 1.25 A. (a) Determine the magnitude of the torque exerted on the loop. in N A m (b) Determine the expected direction of rotation of the loop. The loop rotates clockwise as viewed from above. The loop rotates counterclockwise as viewed from above. The loop does not rotate.Explanation / Answer
a)
Here ,
magnetic moment , u = N*A*I
u = 129 * 0.6 * 0.4 * 1.25
u =38.7 A.m^2
Now , torque = u * B * sin(theta)
theta = 90 - 35 = 55
Torque = 38.7 * 0.822 * sin(55)
Torque = 26.1 N.m
the torque acting on the loop is 26.1 N
b)
Now , as Torque = u X B
using right hand screw rule
Hence , the loop rotates clockwise as seen from above
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.