PLEASE! Help me with this problem ASAP! A mass m 1 = 8.50 kg is connected by a l
ID: 1263647 • Letter: P
Question
PLEASE! Help me with this problem ASAP!
A mass m1 = 8.50 kg is connected by a light string that passes over a pulley of mass M = 12.0 kg to a mass m2 = 11.0 kg sliding on a horizontal surface (see figure). The coefficient of kinetic friction between the mass m2 and the surface is 0.20. There is no slippage between the string and the pulley. What is the magnitude of the acceleration of the system of masses? (The moment of inertia of the pulley is
A mass m1 = 8.50 kg is connected by a light string that passes over a pulley of mass M = 12.0 kg to a mass m2 = 11.0 kg sliding on a horizontal surface (see figure). The coefficient of kinetic friction between the mass m2 and the surface is 0.20. There is no slippage between the string and the pulley. What is the magnitude of the acceleration of the system of masses? (The moment of inertia of the pulley is ½Mr².) _______m/s^2Explanation / Answer
Here , we will use the concept of effective mass
effective mass = m1 + m2 + Ipulley/r^2
effective mass = 8.5 + 11 + 0.5*12*r^2/r^2
effective mass = 25.5 kG
Now , using second law of motion
a =Fnet/effective mass
a = (8.5*g - 0.20*11*g)/25.5
a = 2.42 m/s^2
the acceleration of the system is 2.42 m/s^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.