a)As a 3.0-kg bucket is being lowered into a 10-m deep well, starting from the t
ID: 1263569 • Letter: A
Question
a)As a 3.0-kg bucket is being lowered into a 10-m deep well, starting from the top, the tension in the rope is 19.6 N. The acceleration of the bucket will be:
b)Three identical 6.0-kg cubes are placed on a horizontal frictionless surface in contact with one another. The cubes are lined up from left to right and a force is applied to the left side of the left cube causing all three cubes to accelerate to the right at 3.0 m/s2. What is the magnitude of the force exerted on the right cube by the middle cube in this case?
Explanation / Answer
(b)
From the Newton second law of motion
left cube pushed to the right two cubes the total mass of the two right cubes is
m = 6 kg + 6 kg = 12 kg
since all three are acclerating to the with 3.0 m/s^2 , the net force is
F = ma = 12 kg ( 3.0 m/s^2) = 36 N
(a)
from the Newton second law
F = ma
T - mg = -ma
a = mg- T/ m = (3.0 kg) ( 9.8 m/s^2) - 19.6 N/ 3.0 kg = 3.26 m/s^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.