An object with total mass m total = 17.1 kg is sitting at rest when it explodes
ID: 1263412 • Letter: A
Question
An object with total mass mtotal = 17.1 kg is sitting at rest when it explodes into three pieces. One piece with mass m1 = 4.9 kg moves up and to the left at an angle of ?1 = 18
An object with total mass mtotal = 17.1 kg is sitting at rest when it explodes into three pieces. One piece with mass m1 = 4.9 kg moves up and to the left at an angle of ?1 = 18° above the ??x axis with a speed of v1 = 28.7 m/s. A second piece with mass m2 = 5.4 kg moves down and to the right an angle of ?2 = 23° to the right of the -y axis at a speed of v2 = 23.9 m/s. 1. What is the magnitude of the final momentum of the system (all three pieces)? 2. What is the mass of the third piece? 3. What is the x-component of the velocity of the third piece? 4. What is the y-component of the velocity of the third piece? 5. What is the magnitude of the velocity of the center of mass of the pieces after the collision? 6. Calculate the increase in kinetic energy of the pieces during the explosion.Explanation / Answer
apply the law of Conservation of anhular momentum as
MV = m1u1 cos theta + m2u2 cos theta + m3u3 costheta
so
here V = 0
so m3u3 cos theta = (4.9 * 28.7 * cos (180+18) + ( 5.4 * 23.9 * cos (270+23)
m3u3 = - 83.31 kg m/s
--------------------------
as Moemtnum = mu
so u3 = 83.831/m
m3 = 17.1-(4.9+5.4)
m3 = 6.8
u3 = 83.81/6.8
u3 = 12.32 m/s
---------------------------
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.