Some light-dimmer switches use a variable resistor as shown in the figure. The s
ID: 1263175 • Letter: S
Question
Some light-dimmer switches use a variable resistor as shown in the figure. The slide moves from position x = 0 to x = 1, and the resistance up to slide position x is proportional to x (the total resistance is Rvar = 150? at x = 1).
1)What is the power expended in the lightbulb if x = 1.00.
the answer is 60 W
2)What is the power expended in the lightbulb if x = 0.61?????
What is the power expended in the lightbulb if x = 0.35???????
Some light-dimmer switches use a variable resistor as shown in the figure. The slide moves from position x = 0 to x = 1, and the resistance up to slide position x is proportional to x (the total resistance is Rvar = 150 at x = 1). 1)What is the power expended in the lightbulb if x = 1.00. the answer is 60 W 2)What is the power expended in the lightbulb if x = 0.61????? What is the power expended in the lightbulb if x = 0.35???????Explanation / Answer
Power when x = 1
V2/R = 1202/240 = 60 W (ans)
X= 0.61
Resistance parallel to bulb = 0.61*150 = 91.5
Net resistance of the circuit = 58.5 + 91.5*240/(91.5+240) = 124.74 ohm
current in the circuit = 120/124.74 = 0.96196 A
voltage drop across 58.5 ohm = 58.5*0.96196 = 56.27 V
Power across the bulb = (120-56.27)2/240 = 16.92 W (ans)
x = 0.35
Net resistance = 97.5 + 52.5*240/(52.5+240) = 140.576 ohm
voltage drop across 97.5 = 97.5*(120/140.576) = 83.228 V
Power across the bulb = (120-83.228)2/240 = 5.6339 W (ans)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.