Squids and octopuses propel themselves by expelling water. They do this by takin
ID: 1263126 • Letter: S
Question
Squids and octopuses propel themselves by expelling water. They do this by taking the water into a cavity and then suddenly contracting the cavity, forcing the water to shoot out of an opening. A 6.20kg squid (including the water in its cavity) that is at rest suddenly sees a dangerous predator.
A. If this squid has 1.50kg of water in its cavity, at what speed must it expel the water to suddenly achieve a speed of 2.30m/s to escape the predator? Neglect any drag effects of the surrounding water.
B.How much kinetic energy does the squid create for this escape maneuver?
Please show ansewer as well as equation
Explanation / Answer
Mass of the squid (including water in it's cavity) is, mt = 6.2 kg
Initial velocity of this squid is, vit = 0 m/s
A.
Mass of water in the cavity of the squid is, mw = 1.5 kg.
Thus, mass of the squid minus the water is, ms = (6.2 - 1.5) kg = 4.7 kg
Final speed of the squid is, vfs = 2.3 m/s
Using the law of conservation of momentum, we can write,
mt vit = ms vfs + mw vfw
where vfw is the speed with which the water is expelled from the cavity of the squid.
6.2 * 0 = 4.7 * 2.3 + 1.5 * vfw
vfw = -7.206666667 m/s = -7.21 m/s
Negative sign indicates that this velocity is in opposite direction of the velocity of the squid.
B.
Kinetic energy created by the squid for this escape maneuver is,
T = (1/2 msvfs2) + (1/2 mwvfw2)
T = 0.5 * 4.7 * 2.3 * 2.3 + 0.5 * 1.5 * (-7.21) (-7.21)
T = 51.419575 J = 51.42 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.